H3150ZF-3 Three Phase DC to AC 150A 24-480Vac Industrial Grade Solid State Relay Set/SSR Set
★★★★★ 4.7 113 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.woodbury.org.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
relayRelayH3-ZF-3 series three phase industrial grade solid state relay setfinglaiModel number and parametersModel number Load current Load voltage Related product H360ZF-3 60A 24-480Vac Order H380ZF-3 80A 24-480Vac Order H3100ZF-3 100A 24-480Vac Order H3120ZF-3 120A 24-480Vac Order H3150ZF-3 150A 24-480Vac Visiting... H3200ZF-3 200A 24-480Vac Order H3300ZF-3 300A 24-480Vac Order H3400ZF-3 400A 24-480Vac Order H3600ZF-3 600A 24-480Vac Order H31000ZF-3 1000A 24-480Vac Order finglaiSuitable maximum load powerLoad current (A) 60 80 100 120 150 200 300 400 600 1000 380V resistive load power (KW) 11.4 15.2 19 22.8 28.5 38 57 76 114 190 380V inductive load power (KW) 3.3 4.4 5.5 6.6 8.2 10.9 16.3 21.8 32.6 54.3 finglaiGeneralModel number H3-ZF-3 series Rated input control voltage 3-32Vdc Rated input control current 12mA Pick-up or drop-out time 10ms max Control type Zero crossing detection Input-ON indication LED On-state leakage current 4.5mA max On-state voltage drop at Imax 1.6Vac Dielectric strength 2500VAC 50/60Hz for 1 minute Insulation resistance 500 M min at 500 VDC External dimensions 210x185x125 mm Terminals Screw Operational temperature -20 to 75°C Operational humidity 95% max no condensation Alias name Three-phase industrial grade SSR set
  • relay
  • Relay
Model ENPNRMLEH
Brand Name ENPNRMLEH
Part Number ENPNRMLEH
Manufacturer ENPNRMLEH
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
113 ratings | 46 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (97)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (11)