Johnson Controls VA-7202-1001 VA-720x Series Electric Valve Actuator, Proportional: 0 to 10 VDC, 0 to 20 mA
★★★★★ 4.4 102 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.woodbury.org.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The VA-720x Series Electric Actuator provides incremental or proportional control of valves with up to a 3/4 in. (19.05 mm) stroke in HVAC applications. The VA-720x is a non-spring-return, synchronous, motor-driven electric actuator featuring a 180 lb. (800 N) minimum seating force in a compact, easy-to-install package. It accepts incremental control from a three-wire 24 VAC control signal or a proportional DC control signal (up to 10 V maximum). The VA-7203 also contains a 2,000 ohm position feedback potentiometer. The VA-720x Series can be easily field mounted to VBC Series Bronze Cage Trim Valves and factory or field mounted to VG7000 Series Bronze Control Valves.
  • Durable construction provides longer cycle life
  • Selectable direct and reverse action simplifies setup and installation
Brand Name Johnson Controls
Unit Count 1.0 Count
Valve Type Valve
Item Weight 4.5 Pounds
Thread Size 3/4 inch
Manufacturer Johnson Controls Inc
Model Number VA-7202-1001
Material Type Bronze
Connector Type screw
Item Type Name Johnson Controls
Exterior Finish Bronze
Number of Ports 1
Specification Met ma
Inlet Connection Type Flange
Manufacturer Part Number VA-7202-1001
Global Trade Identification Number 10785028406030
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
102 ratings | 42 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (83)
4 stars
5% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (11)