LW5D-16/YH3.3 16A Blue Panel 4 Positions Poles 12 Screws Three-Phase Selector Changeover Cam Switch 1Pcs
★★★★★ 4.2 73 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.woodbury.org.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Knife Switches1.Product Name:LW5D-16/YH3.3 16A 3 Phase Universal Rotary Changeover Cam Switch2.Specification:Latching Selector ; Ui: 500V, Ith: 16A ; 3 Phase 12 Terminals4 Position (0-UAB-UBC-UCA)3.Rating :AC-15 : Ue AC500V/440V Ie 2ADC-13 : Ue DC220V Ie 0.14A Current : 16AMaterial : PlasticSwitch Type : Universal SwitchModel Number : LW5D-16/YH3.3Features : 3 PhaseItem Type : SWITCHES Rated insulation voltage(Ui) : 500VConventional heating current(Ith) : 16AUse category 1 : AC-15Rated working voltage(Ue)1 : AC500V/440VRated working current(Ie) 1 : 2AUse category 2 : DC-13Rated working voltage(Ue)2 : DC220VRated working current(Ie) 2 : 0.14A
  • Knife Switches
Color LW5D-16 YH3.3
Terminal Blade
Brand Name AXAUCHOZ
Switch Type Bipolar Transistor
Circuit Type 1-way
Contact Type Normally Closed
Manufacturer AXAUCHOZ
Material Type Acrylonitrile Butadiene Styrene
Mounting Type DIN Rail Mount
Connector Type Clamp
Current Rating 0.01 Amps
Operation Mode OFF-NONE-ON
Item Dimensions 0.39 x 0.39 x 0.39 inches
Number of Items 1
Contact Material Alloy Steel
Operating Voltage 1 Kilovolts
Specification Met UL
Number of Positions 1
Lower Temperature Rating 1 Degrees Celsius
Upper Temperature Rating 1 Degrees Celsius
International Protection Rating IP00
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
73 ratings | 30 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (57)
4 stars
6% (4)
3 stars
3% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (8)